Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Dziś jest: Niedziela 23 stycznia 2022, imieniny: Ildefonsa i Rajmunda

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Gminny Portal Mapowy

facebook

Festiwal Gwiazd

Obsluga techniczna
ALFA TV

Położenie

Międzyzdroje położone są nad Morzem Bałtyckim. na terenie wyspy Wolin. Przepiękne położenie pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym a leśnymi połaciami Wolińskiego Parku Narodowego to walory składające się na atrakcyjność tego nadmorskiego kurortu. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, korzystny mikroklimat o właściwościach leczniczych, dzika przyroda, piękne krajobrazy przyciągają kilkaset tysięcy osób każdego roku, spędzających tu swoje urlopy i znajdujących wytchnienie w kontakcie z morzem i przyrodą.

Położenie w najstarszej geologicznie części wyspy Wolin, w pofałdowanym terenie, wśród wzgórz morenowych i śródleśnych jeziorek polodowcowych stanowi o atrakcyjności krajobrazu miasta i okolicy.

Klimat regionu różni się od klimatu reszty kraju, gdyż wpływ na jego charakter wywiera obecność Morza Bałtyckiego i wody Zatoki Pomorskiej. Jego charakterystyczne cechy to duża wilgotność powietrza, zmienność pogody, duże różnice temperatur w ciągu doby (szczególnie wiosną). Turystów do przyjazdu zachęcą ciepłe i długie jesienie, a także łagodne zimy.

Główną atrakcją przyrodniczą jest Woliński Park Narodowy, który jest pokryty liczną siecią szlaków pieszych, pozwalających na wędrówki oraz obserwację rzadkich już gatunków zwierząt.

We wschodniej części miasta wznoszą się wysokie wzgórza, spadające stromymi, klifowymi urwiskami do morza. Na terenie gminy na uwagę zasługuje unikatowe jezioro Turkusowe w Wapnicy. Powstało ono na skutek zalania wodami podskórnymi wyrobisk kredowych. Zalegający w nim węglan wapnia sprawia, iż jezioro mieni się różnymi barwami zieleni w zależności od oświetlenia.

Dogodnym punktem widokowym jest wzniesienie Zielonka koło Lubina. Roztacza się z niego panorama rozlewisk Starej Świny oraz wód Zalewu Szczecińskiego. Walory przyrodnicze wyspy Wolin w połączeniu z piękną architekturą miasta stanowią o jego urodzie i atrakcyjności, przyciągając tym samym rzesze turystów.


Wyświetl większą mapę

Woliński park narodowy

Powstał na najpiękniejszej i najstarszej części wyspy Wolin, pochodzącej sprzed ok. 12 tys. lat. WPN utworzony został w 1960 roku, dzięki staraniom polskich uczonych prof. A. Wodziczko, prof. A. Urbańskiego oraz posła ziemi szczecińskiej i prof. S. Zajączka. Powierzchnia parku wynosi 4844 ha. Lasy stanowią 90% powierzchni parku. Reszta to liczne polodowcowe jeziorka, najwyższe w kraju wybrzeże klifowe i nadmorskie wydmy. Lasy WPN to w przeważającej części stare lasy bukowe, bory sosnowe oraz lasy mieszane dębowo - bukowo - sosnowe. Interesująca jest również flora parku, chroniona w sześciu rezerwatach przyrody. W ścisłych rezerwatach chronione są m.in. buczyna pomorska, wiciokrzew pomorski, roślinność klifowego wybrzeża oraz krajobraz klifowy. Na terenie tym występuje bardzo dużo rzadkich gatunków ptaków, ssaków leśnych i owadów.

Symbolem WPN jest orzeł bielik, którego 6 par ma tutaj gniazda. Z innych ciekawych gatunków ptaków można wymienić bataliony, kuliki, biegusy. Do najrzadszych ssaków należą żubry żyjące w rezerwacie. Dzięki utworzeniu WPN możliwe jest zachowanie przyrody tego ciekawego regionu w niezmienionej formie. Na terenie WPN prowadzone są badania naukowe, zajęcia dydaktyczne i praktyczne przez liczne uczelnie i instytucje naukowe. Dla turystów na obszarze parku utworzono punkty widokowe i wytyczono szlaki.