Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Dziś jest: Niedziela 23 stycznia 2022, imieniny: Ildefonsa i Rajmunda

Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Gminny Portal Mapowy

facebook

Festiwal Gwiazd

Obsluga techniczna
ALFA TV

Okolica

Rozmaitość i piękno okolic Międzyzdrojów najlepiej poznawać wędrując pieszo lub na rowerze. Warto udać się plażą na wschód, do Grodna. W porcie rybackim pod Kawczą Górą kutry stoją po prostu na piachu. Po każdym połowie rybacy specjalnymi windami wyciągają je na brzeg. Dalej wąska plaża chowa się u podnóża wysokiego na kilkadziesiąt metrów klifu, nieustannie podmywanego przez morze i wypłukiwanego przez deszcze. To najpiękniejsza część Wolińskiego Parku Narodowego.

Czasem, na leżących w wodzie kamieniach, dojrzeć tu można nawet fokę. W Grodnie, wśród bukowego lasu, na wys. 17 m n.p.m. leży małe jeziorko. Wiąże się z nim legenda o Steńce, piratach i zatopionym skarbie. Chcąc podziwiać panoramę ze szczytu klifu, warto wejść na Górę Gosań.

Inna ciekawa trasa prowadzi nad jezioro Czajcze koło Warnowa. Po drodze zobaczyć można żyjące w rezerwacie największe europejskie ssaki - żubry. Na półwyspie wcinającym się daleko w wody Czajczego jest doskonale zachowane słowiańskie grodzisko z XI w., a niedaleko w wodzie leży olbrzymi kamień - Wydrzy Głaz.

Po stronie Zalewu bardzo malownicza jest dolina Trzciągowska, na której zboczach widać przywleczone tu przez lodowiec złoża kredy. Pozostałością po ich eksploatacji jest w Wapnicy Jeziorko Turkusowe, o przepięknym zielononiebieskim kolorze wody. W pobliżu stoi pomnik przyrody - "Dąb Prastary".

W Lubinie, ze wzgórza widokowego Zielonka rozpościera się niezapomniany widok na całą okolicę: wysepki w delcie Świny, Bałtyk, wzgórze Golm po niemieckiej stronie.